STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W OŚRODKU SZKOLENIA KIEROWCÓW ‘’KOLIBEREK” s.c. W. GROCHOWSKI, B. GROCHOWSKA, D. SZOSTEK
Działając na podstawie art. 22b ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.) wprowadza się do stosowania „Standardy Ochrony Małoletnich”, których podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim podczas szkolenia.
WPROWADZENIE
Ośrodek Szkolenia Kierowców ‘’KOLIBEREK’’ s.c. W. Grochowski, B. Grochowska, D. Szostek (dalej OSK ‘’KOLIBEREK” lub „Ośrodek”) wyraża wolę, aby w Ośrodku, zarówno przez pracowników jak i współpracowników Ośrodka, były realizowane najwyższe standardy ochrony dzieci, oparte m.in. o następujące zasady:
1. OSK ‘’KOLIBEREK’’ musi zawsze prowadzić swoją działalność szkoleniową z poszanowaniem praw dzieci, które z uwagi na swój wiek, stan emocjonalny i psychiczny, są szczególnie narażone na krzywdzenie.
2. OSK ‘’KOLIBEREK’’ uznaje istotność prawnego i społecznego obowiązku zawiadamiania organów ścigania o każdym przypadku krzywdzenia, podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka i zobowiązuje się szkolić swoich pracowników, aby posiadali kompetencje do wywiązywania się z tego obowiązku.
DEFINICJE
- Ośrodek- prywatna jednostka oświatowa stanowiąca Ośrodek Szkolenia Kierowców ‘’KOLIBEREK’’ s.c.
- Małoletni – osoba fizyczna, która nie ukończyła 18 roku życia
- Krzywdzenie dziecka – każde zachowanie względem dziecka, które stanowi wobec niego czyn zabroniony. Oprócz tego krzywdzeniem jest zaniedbanie (zamierzone lub niezamierzone), działanie lub zaniechanie, a także każdy jego rezultat, skutkujący naruszeniem praw, swobody, dóbr osobistych dziecka i zakłóceniem jego rozwoju,
- Pracownik – osoba fizyczna wykonująca pracę zarobkową w Ośrodku.
- Opiekun małoletniego- przedstawiciel ustawowy małoletniego: rodzic albo opiekun, rodzic zastępczy, opiekun tymczasowy.
- Ośrodek zapewnia wykonywanie prac z Małoletnimi przez Personel o najwyższych kwalifikacjach i zweryfikowanych zgodnie z wymogami ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Personel dopuszczany do pracy z małoletnimi jest weryfikowany w zakresie karalności w myśl uregulowań zawartych w art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
- Wszyscy pracownicy Ośrodka i osoby współpracujące dopuszczeni do pracy z małoletnimi mają obowiązek zapoznać się i stosować Standardy Ochrony Małoletnich. Znajomość i akceptacja tych zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standarów.
- Bezpośredni kontakt z małoletnim oparty jest na poszanowaniu jego intymności i godności.
- Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona: przemocy fizycznej (np. popychanie, uderzanie, nawiązywania zbędnego kontaktu fizycznego, wykręcanie rąk, szarpanie itp.), erotyzowania relacji (np. dwuznaczny żart, zły dotyk, wyzywające spojrzenie), seksualizacji relacji (np. obcowanie płciowe, dążenie do relacji intymnej, inne czynności seksualne).
- Komunikacja werbalna z małoletnim powinna być pozbawiona akcentów wrogich, wulgarnych, agresywnych, złośliwie ironicznych. W komunikacji z małoletnimi należy zachować cierpliwość i szacunek.
- W Ośrodku obowiązuje obiektywizm, sprawiedliwość, bezinteresowność i szacunek w traktowaniu oraz ocenie każdego małoletniego, bez względu na pochodzenie, rasę, wyznanie i narodowość.
- Niedopuszczalne jest zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie małoletniego. Nie wolno krzyczeć na małoletniego w sytuacji innej niż wynikającej z bezpieczeństwa małoletniego lub innych małoletnich.
- Niedopuszczalne jest dotykanie małoletniego w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity, zbędny lub niestosowny.
- W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony, lub zgłoszenia takiej okoliczności przez małoletniego lub opiekuna małoletniego, pracownik lub inna osoba współpracująca ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej kierownikowi Ośrodka.
- Kierownik Ośrodka lub osoba przez niego wyznaczona informuje opiekunów małoletniego o podejrzeniu krzywdzenia dziecka.
- Gdy rozmowa z opiekunami prowadzi do wniosku, że nie są oni zainteresowani pomocą małoletniemu, ignorują zdarzenie, w inny sposób nie wspierają małoletniego, który doświadczył krzywdzenia lub są osobami co do których zachodzi podejrzenie krzywdzenia małoletniego kierownik Ośrodka informuje o tym fakcie uprawnione instytucje, w tym policję.
- Jeżeli stan małoletniego wskazuje na zagrożenie zdrowia lub życia, pracownik Ośrodka wzywa pomoc medyczną (po wcześniejszym powiadomieniu rodziców lub opiekunów prawnych).
- Ośrodek nie udostępnia Małoletnim dostępu do Internetu.
- Odpowiedzialność za korzystanie przez Małoletnich z prywatnego Internetu mobilnego ponoszą Opiekunowie Małoletnich.
- Upublicznienie przez pracownika Ośrodka wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.
- Pisemna zgoda, o której mowa w ust. 1 zawiera informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany.
- Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
- Personel nie może ujawniać informacji wrażliwych dotyczących Małoletniego osobom nieuprawnionym, w tym informacji zawierających jego dane osobowe, informacji o sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, opiekuńczej i prawnej, a także zdrowotnej.
- Odpowiedzialnym za przygotowanie personelu do wdrożenia i stosowania Standardów jest Kierownik Ośrodka. W tym celu Kierownik lub upoważniona przez niego osoba przeprowadza corocznie szkolenie dla członków personelu, ze szczególnym uwzględnieniem rozpoznawania symptomów krzywdzenia małoletnich, procedury reagowania i podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia, a także odpowiedzialności prawnej członków personelu.
- Każdy członek personelu zapoznaje się ze Standardami i zobowiązany jest do ich przestrzegania.
- Nad dopełnieniem powyższych obowiązków dotyczących przygotowania personelu oraz względem rodziców i małoletnich czuwa Kierownik.
PRZEPISY KOŃCOWE
- Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem wchodzą w życie z dniem 15.08.2024.
- Udostępnienie standardów następuje w sposób umożliwiający zapoznanie się z nimi przez pracowników jednostki, małoletnich ich rodziców lub opiekunów poprzez:
- zamieszczenie na stronie internetowej (www.koliberek.net)
Pomoc i wsparcie dla dzieci i młodzieży:
Pomoc i wsparcie dla dzieci i młodzieży:
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
Kontakt
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy w zapisaniu się na kurs.
ul. Warszawska 2
21-300 Radzyń Podlaski
21-300 Radzyń Podlaski
pn-pt 8-16
Numer konta: 971240 2685 1111 0000 3666 1022